Śmierć bliskiej osoby jest zawsze wydarzeniem ogromnie skomplikowanym i połączonym z niemiłymi emocjami. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy bliski umiera poza Polską. Dla większości osób oczywistym jest wtenczas, iż ciało zostanie sprowadzone do kraju. Nie ma więc nic paradoksalnego w tym, iż pojawiają się zapytania dotyczące tego, jak wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy.

Jakie środki transportu są używane do przewozu zwłok?

Obowiązujące chwilowo przepisy pozwalają na przewożenie zwłok rozmaitymi środkami transportu. W zależności od miejsca zgonu wykorzystuje się więc:
samolot;
statek;
kolej;
auto.
Koszt transportu zwłok jest w ogromnej mierze uzależniony od wybranego środka transportu. W niektórych wypadkach nie ma jednak tańszej alternatyw. Jeżeli w grę wstępuje transport zwłok z Niemiec, kłopot nie jest zbyt kolosalny. Bliska odległość powoduje, iż nie ma potrzeby korzystania z samolotu. Rozwiązaniem, jakie zezwala ograniczyć koszty jest klasyczny karawan.

Jakich formalności wypada dopełnić, aby dostać zgodę na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

By sprowadzenie zwłok z zagranicy było możliwe, należy dopełnić paru formalności. Przede wszystkim należy zdobyć zgodę starosty. Musi to być urzędnik, jaki jest właściwy z uwagi na miejsce, w jakim zwłoki mają być pochowane. Starosta wyda aprobatę po porozumieniu z inspektorem sanitarnym. Niezbędne jest też zaświadczenie wystawione poprzez polskiego konsula. Można je zdobyć dopiero wówczas, kiedy konsulowi zostanie pokazane pozwolenie gwarantujące sprowadzenie zwłok do Polski.
Trzeba pamiętać, że zarówno pozwolenia, jak i poświadczenia są wydawane wówczas, gdy zawnioskują o nie osoby uprawnione. Kwalifikuje się do nich:
małżonka osoby zmarłej;
zstępnych;
wstępnych.
O dokumenty mogą ubiegać się też krewni boczni do czwartego szczebla pokrewieństwa, a również powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia. Dopuszcza się także wystąpienie osoby obcej, które dobrowolnie zobowiązuje się do organizacji pogrzebu na obszarze Polski.
Jeżeli zgon zaszedł w związku z niektórymi chorobami zakaźnymi – na przykład cholerą, dżumą czy też wścieklizną – dokumenty mogą pozostać wydane dopiero po upływie dwóch lat od zgonu. Oznacza to, że wcześniejsze sprowadzenie zwłok do Polski nie będzie dopuszczalne.

Z jakiej przyczyny warto skorzystać z usług doświadczonej firmy zajmującej się sprowadzaniem zwłok z zagranicy?

Niezależnie od tego, czy w grę wstępuje transport zwłok z Niemiec, czy innego kraju, solidnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy doświadczonej firmy świadczące usługi w tym zakresie. Pomoże ona w uzupełnieniu wszelkich formalności, klarownie wskaże, jakie dokumenty należy zdobyć, by sprowadzenie zwłok było możliwe. Jeżeli zastosowany zostanie transport samochody korporacja zadba o to, aby wykorzystany został samochód spełniający wszelkie wymogi. To naturalnie dzięki temu sprowadzenie zwłok z zagranicy odbędzie się bez niepomocnych kłopotów. To pierwszorzędny sposób na to, żeby nie potęgować stresu, który oraz tak pojawia się z związku ze śmiercią bliskiej osoby.